PET PET

Od HDD po najrýchlejšie SSD alebo má upgrade zmysel? (POROVNÁVACÍ TEST)

Zobraziť katalóg
Aktualizované • Autor: Michal Mikle

Platňové disky už nemajú v počítačoch čo robiť. Sú pomalé, a navyše hlučné. Patria tak maximálne do NAS úložísk, a aj tam ich už pomaly nahrádzajú SSD disky. Nie je ale SSD disk ako SSD disk. Doba letí dopredu a SATA rozhraniu pomaly odzvonilo. Pekných pár rokov tu totiž máme NVMe SSD disky, a aby toho nebolo málo, PCIe 3.0 NVMe SSD diskom už tiež dochádza dych. Najrýchlejšie ale už nie sú ani PCie 4.0 NVMe SSD disky. Už viac ako rok tu máme PCIe 5.0 NVMe SSD disky. A čo máte vo svojej mašine vy? Nebrzdí vás náhodou pomalé úložisko?

SSD NVMe PCIe 4.0 (VEĽKÝ POROVNÁVACÍ TEST)

HDD vs SSD: najlepšie disky (POROVNÁVACÍ TEST) – OBSAH

  1. Úvod alebo na čom záleží a na čom nie
  2. Testovacia metodika
  3. 3DMark – Storage Benchmark
  4. Microsoft DirectStorage 1.2
  5. Crystal Disk Mark: sekvenčné čítanie a zápis
  6. Crystal Disk Mark: čítanie a zápis malých 4K súborov
  7. Anvil SSD: čítanie a zápis malých 4K súborov
  8. HD-TUNE: práca s veľkými súbormi 200 GB
  9. Záver alebo po čom teda siahnuť?

Úvod alebo na čom záleží a na čom nie

Výrobcovia a marketingové oddelenia sa už zo zvyku zameriavajú na hodnoty, ktoré v skutočnosti majú pramalú dôležitosť. Dôvod je prostý. Ide o vysoké čísla vo vyšších rádoch stoviek až tisícov MB/s. Neskúsený zákazník si tak väčšinou vyberie úložisko s najvyššou číslicou za cenu, ktorú je ochotný zaplatiť.

Naopak, nízke čísla sa spravidla málokde uvádzajú, výrobcovia sa s nimi nijako nechvália, a tak ich tradične nenájdete ani v produktových popisoch na eshope. Jediným spôsobom, ako sa dopátrať podstatných rýchlostí pevných diskov, je podrobné, veľmi prácne a časovo náročné manuálne premeranie. Také, ako sme si pre vás dnes prichystali.

i Porovnanie: SATA vs NVMe

SATA je rozhranie založené na sériovom prenose dát. Využíva 7-pinový konektor a podporuje prenos dát rýchlosťou až 6 Gbps. NVMe je rozhranie založené na paralelnom prenose dát. Využíva 67-pinový konektor a podporuje prenos dát rýchlosťou až 20 Gbps. NVMe disky navyše majú výrazne nižšiu latenciu ako SATA disky.

V praxi však výkon NVMe diskov môže byť ešte vyšší, pretože NVMe rozhranie umožňuje lepšie využitie výkonu SSD diskov, a navyše umožňuje prepojenie priamo s procesorom či grafickou kartou.

Hodnoty, na ktoré bežne narazíte pri výbere úložísk, bývajú rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu. Tie majú spravidla malý význam. O niečo dôležitejšie sú rýchlosti náhodného čítania a zápisu, ale najviac záleží od veľkosti dát a počtu front (queue depths), v ktorých sú dáta zaradené. Najnižšie, ale najvýznamnejšie hodnoty úložísk bývajú dosiahnuté pri práci s malými súbormi s veľkosťou 4 kB na prvých frontoch (QD1-QD4), kde si softvér radí najdôležitejšie dáta pre čo najrýchlejší prístup.

Testovacia metodika

Testovanie SSD diskov, a vlastne úložísk celkovo, je v dnešnej dobe trochu ošemetná záležitosť. Väčšina benchmarkov, aplikácií testujúcich výkon, je staršieho dátumu a roky nedostali update.

  • Z tých moderných, a hlavne pravidelne aktualizovaných tu máme Storage Benchmark od 3DMarku, ktorý sa svojimi testami zameriava hlavne na typy úloh, ktoré sú blízke hráčom.
  • Microsoft DirectStorage je pomaly nastupujúca open-source technológia, ktorá umožňuje komunikáciu priamo medzi NVMe SSD diskom a videopamäťou grafickej karty. Ide opäť predovšetkým o vychytávku, ktorú využijú hráči.
  • CrystalDiskMark je syntetický test, ktorý má na výber z niekoľkých profilov a v posledných verziách meria reálny, maximálny možný výkon a niekoľko ďalších kombinácií.
  • Anvil SSD je staručký test, na ktorý je ale stále spoľahnutie, a nie je dôvod ho z testov vynechávať. Ponúka široké spektrum nastavení, predovšetkým čo sa počtu frontov týka.
  • HD-Tune je skvelým nástrojom na jednoduché testovanie správania cache, ktorými sú bohužiaľ dnešné SSD disky vybavené. V ňom v kombinácii s HWIFNO64 meriame čítanie a zápis objemných, 200 GB súborov, čo je typ testu, ktorým sa už žiadny výrobca ani marketingové oddelenie radšej nechváli.

Zástupcovia rozhrania a jednotlivých generácií testovaných diskov

Dnešné testy sú založené iba na jednotlivých modeloch z každého typu a generácie rozhrania. Výsledné hodnoty teda nemožno brať doslovne, pretože reprezentujú len jediný model od jedného výrobcu. V praxi sa potom môže výkon jednotlivých modelov rovnakej generácie a rozhrania medzi sebou viac či menej líšiť. Na medzigeneračné porovnanie sú však výsledky dostačujúce.

Vybraní zástupcovia jednotlivých diskov a ich modelové rady sú prvotriednymi produktmi, ktoré sa nebojíme odporučiť. Ideálne by bolo porovnávať všetko od jedného výrobcu, ale dlhými rokmi overený a prémiový Samsung už bohužiaľ HDD disky nevyrába a v consumer segmente PCIe 5.0 diskov zatiaľ žiadny model nemá a ani žiadny neohlásil.

3DMark – Storage Benchmark

3DMark Storage Benchmark meria reálne scenáre, s ktorými sa bežný používateľ, ale hlavne hráč, stretáva. Prvá trojica testov meria rýchlosť pri načítaní hry od spustenia do hlavného menu a zároveň prístupovú dobu k potrebným dátam. Zvyšné štyri testy merajú opäť rýchlosti a prístupovú dobu pri: nahrávaní Full HD videa pri hraní, inštalácii hry, ukladaní uloženého postupu a presune celej hernej zložky z disku na disk.

Skóre, priemer rýchlostí a prístupovej doby

Storage Benchmark ako hlavný ukazovateľ výkonnosti meraného disku uvádza celkové skóre. Podrobnejšími hodnotami je potom priemer z nameraných rýchlostí a prístupovej doby zo všetkých vyššie vymenovaných subtestov.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Všetky nasledujúce testy sa ponesú v rovnakom duchu. Nikoho snáď neprekvapí, že SATA HDD bude najpomalší a NVMe PCIe 5.0 najrýchlejší. Zásadné sú rozdiely nielen vo výkone, ale aj v cene a tiež v tom, akú máte platformu. Tento konkrétny test je súhrnom všetkých subtestov, ktorý výsledky prekladá do Score. Ide o herné testy, a ak by snáď ešte niekto dnes používal HDD, najvýraznejším upgradom celého PC bude zaobstaranie SSD disku, a to aj sa SATA rozhraním, skok v responzivite a rýchlosti PC bude enormný. Pokiaľ by ste stavali nový PC, pravdepodobne už PCIe 3.0 preskočíte a pôjdete rovno do diskov s PCIe 4.0 rozhraním, kde je nárast oproti SATA SSD tiež zásadný.

Nemalý skok vo výkone sa koná aj pri PCIe 5.0, ktorý je opäť zásadný, ale obstarávacia cena je zatiaľ nie úplne priaznivá. Najnovšia generácia SSD diskov je tak buď pre profesionálov, nadšencov a všetkých nekompromisných používateľov, ktorí chcú mať to najlepšie. V drop-down nad grafom potom nájdete separátne ako priepustnosť, tak prístupovú dobu.

Battlefield V

V subteste Battlefield V meriame rýchlosti a prístupovú dobu SSD diskov od spustenia po hlavné menu.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Battlefield V síce nie je úplne najnovší titul, ale aj tak môžeme vidieť, že na účely takejto hry je klasický platňový disk absolútne nevhodný. Pri upgrade na SATA SSD opäť dochádza k extrémnemu zrýchleniu nielen čo do načítania hry v zmysle rýchlosti dát, ale aj čo sa prístupovej doby týka. Samozrejme je opäť ideálne ísť rovno do NVMe disku podľa podpory vašej platformy. PCIe 4.0 je zlatou strednou cestou ako do výkonu, tak do obstarávacej ceny.

Call of Duty: Black Ops 4

V hernom teste obľúbenej FPS strieľačky Call of Duty: Black Ops 4 taktiež testujeme rýchlosti SSD diskov a prístupovú dobu od momentu spustenia hry po main menu.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Rovnaký prípad sa odohráva pri staršom titule zo série Call of Duty. Ak používate stále HDD, na nič nečakajte a bežte minimálne do SATA SSD disku. Pokiaľ vám to budget len trochu umožňuje, bežte rovno podľa podpory vašej základnej dosky rovno do NVMe disku s rozhraním PCIe 3.0 alebo PCIe 4.0 – PCIe 5.0 ponúka luxusný skok, ale cena je oproti predchádzajúcej generácii takmer dvojnásobná.

Overwatch

Obľúbená eSportovka sa ohľadom testov SSD diskov chová trochu inak ako dve predchádzajúce hry. Opäť meriame rýchlosti a prístupovú dobu.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Vonku už je síce nejaký ten piatok Overwatch 2, ale na novšie herné testy pevných úložísk budeme musieť počkať na vôli UL Solutions, tvorcu 3DMarku, až updatne svoj Storage Benchmark, ktorý by si to už zaslúžil ako soľ. Opäť platí to, čo pri predchádzajúcich testoch. Nemyslím si, že by v dnešnej dobe ešte niekto na systém a na hry HDD používal, ale keby náhodou, aj lacný SATA SSD vám prinesie šesťnásobné zrýchlenie. Ak budete mať možnosť, bežte rovno do NVMe SSD disku.

Záznam herného videa

V tomto teste meriame rýchlosti a prístupovú dobu SSD diskov pri nahrávaní 1080p@60FPS videa pomocou OBS pri hraní hry Overwatch.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Absolútnej anihilácie sa dopustil SATA SSD disk na klasickom platňovom disku pri súbežnom hraní Overwatchu a zhotovovaní Full HD záznamu pri 60 FPS. Aj obyčajné SSD podalo takmer jedenásťnásobný výkon oproti hlučnej, ťažkotonážnej archeologickej vykopávke. NVMe PCIe 3.0 a PCIe 4.0 už tak zásadný skok neprináša, ale ak by ste predsa len upgradovali z SATA SSD, oplatí sa ísť rovno do PCIe 4.0, pokiaľ to vaša základná doska umožňuje. Solídny nárast ponúka PCIe 5.0, avšak za takmer symetrický príplatok.

Inštalácia hry

Tento test meria rýchlosti a prístupový čas pri inštalácii hry The Outer Worlds z Epic Games launcheru.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Poznáte ten pocit, keď sa každá minúta do launchu dlho očakávanej hry vlečie ako samotná zima? Prečo si čakanie predlžovať ešte naviac pomalým diskom? Dnešné hry sú objemné a zápis niekoľkých desiatok GB dát dokáže úložisko potrápiť, ak nemá adekvátny výkon. Opäť – ideálnou voľbou je NVMe PCIe 4.0 SSD, ale ak neoplývate nijako zvlášť trpezlivosťou, môžete si priplatiť za PCIe 5.0, ktorý vám poskytne dvojnásobný výkon.

Ukladanie uloženého postupu

V predposlednej časti Storage Benchmarku od 3DMarku testujeme rýchlosť a prístupovú dobu pri ukladaní postupu v hre The Outer Worlds.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Ak hráte hry, ktoré je potrebné často ukladať, určite stojí za zváženie prístupová doba tohto testu. Ukladanie hry na HDD trvá desaťkrát tak dlho, ako na obyčajné, satové SSD. Prekvapujúco už benchmark nezaznamenal žiadny rozdiel medzi NVMe PCIe 3.0 a 4.0, naopak bol PCIe 3.0 o pár mikrosekúnd rýchlejší, čo môže byť pokojne aj chyba merania.

Presun hernej zložky

V poslednom teste meriame výkon SSD diskov pri kopírovaní hernej zložky z Counter Strike: Global Offensive z externého disku na testovaný disk.

3DMark Storage Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Hry pravdepodobne veľmi často presúvať nebudete, ale pokiaľ na to dôjde a ak budete potrebovať presunúť celé herné úložisko, rozhodne nechcete mať disk so SATA rozhraním. Aj NVMe PCIe 3.0 disk sa celkom povlečie. Ja túto činnosť robím celkom často, a tak som si vo finále testov vyskúšal presun 1,7 TB hier z PCIe 4.0 na PCIe 5.0 disk, a aj napriek tomu, že pôvodné úložisko bolo bottleneckom, bol prenos neuveriteľne svižný.

Microsoft DirectStorage 1.2

DirectStorage je nastupujúcou technológiou od Microsoftu, ktorá umožňuje priamu komunikáciu medzi úložiskom a videopamäťou grafickej karty. Prípadnú dekompresiu herných dát potom nebude musieť vykonávať procesor v rámci operačného systému. Prínosom takéhoto prístupu bude nielen rýchlejšie načítanie hry, ale aj plynulejší a realistickejší pocit pri hraní, pretože sa vývojárom otvoria dvere na používanie detailnejších textúr. Okrem toho zostane procesoru viac prostriedkov na spracovávanie snímok grafickej karty, čo povedie aj k lepšiemu výkonu.

DirectStorage 1.2

HDD, SATA, NVMe

Na trhu je síce zatiaľ stále jediná hra využívajúca DirecStorage – Forspoken, ale v dohľadnej dobe by sa tohto zásadného updatu mal dočkať napr. Starfield. Všeobecne možno čakať, že hry od Microsoftu a herných štúdií, ktoré Microsoftu patria, sa dočkajú implementácie ako prvé. Minimálna priepustnosť úložiska pre využívanie DirectStorage by mala byť 7 GB/s, ale reálne bude záležať od danej hry a jej potrieb.

Ako môžeme vidieť na grafe, NVMe SSD disk PCIe 3.0 má už 3 GB/s rezervu. PCIe 4.0 disk je na tom už podstatne lepšie, avšak PCIe 5.0 disponuje päťnásobnou priepustnosťou čo sa minimálnych požiadaviek týka, a ide teda aktuálne o najistejšiu stávku, ak chcete byť pripravení na najnovšie nadchádzajúce herné tituly.

i Čítanie v s. zápis alebo čo je dôležitejšie?

Rýchlosti čítania malých súborov sú tým, čo je pre výber SSD disku najpodstatnejšie. Súbory čítame opakovane, ale zapisovať tak často nepotrebujeme. Vhodným príkladom sú počítačové hry. Hru nainštalujeme a hráme ju, SSD disk väčšinou iba číta, ale zápis už prebieha minimálne.

Crystal Disk Mark: sekvenčné čítanie a zápis

Sekvenčná rýchlosť čítania a zápisu sa týka rýchlosti, akú môže SSD disk čítať alebo zapisovať veľké súbory, ktoré sú uložené v súvislých blokoch pamäte. Táto metrika je obzvlášť dôležitá pre aplikácie, ktoré pracujú s veľkými súbormi, ako sú napríklad video alebo grafické programy.

SEQ1M Q1T1

Hneď na začiatok si zmeriame sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu dát s blokovou veľkosťou 1 MB a hĺbkou frontu 1. Tento test vypovedá o výkone SSD diskov pri prenose veľkých súborov alebo dátových blokov za jednoduchých podmienok, kedy nie je zaťaženie z mnohých súčasných úloh. Príkladným prenosom je práca s videom či grafickými programami.

CrystalDiskMark

HDD, SATA, NVMe

Zo sekvenčných úloh je tento typ testu, kde disk pracuje so súbormi na prvom fronte, najviac relevantným pre bežné použitie. Tentokrát už nemáme taký zásadný rozdiel medzi SATA HDD a SATA SSD, ale zmena rozhrania na NVMe PCIe 3.0 už prináša znateľný poskok vo výkone. PCIe 4.0 už tak prináša iba minimálne navýšenie čítacieho výkonu, za to PCIe 5.0 je rýchlosť! Pri zápise sú potom rozdiely podstatne vyššie.

Crystal Disk Mark: čítanie a zápis malých 4K súborov

RND4K Q1T1

Náhodná rýchlosť čítania a zápisu sa týka schopnosti SSD disku čítať alebo zapisovať malé súbory, ktoré sú uložené v nesúvislých blokoch pamäte. Táto metrika je dôležitá pre aplikácie a úlohy, ktoré pracujú s mnohými malými súbormi alebo v prostrediach s veľkým množstvom náhodných prístupov, ako sú databázy alebo operačné systémy.

CrystalDiskMark

HDD, SATA, NVMe

Pri práci s malými 4 KB súbormi už HDD disku došiel dych. V dnešnej dobe ide už o úlohy čisto pre SSD úložisko. Zároveň ide o najťažšie testy, ktoré nevykazujú tisíce MB/s, a práve čítanie je tu zásadné. Tu sa opäť potvrdzuje už zažitá hláška, že SSD disk je najpodstatnejším upgradom starého počítača. Ak to dovoľuje váš budget a základná doska, bežte rovno do PCIe 4.0 NVMe disku. PCIe 5.0 neprináša rozdiel obhájiteľný dvojnásobnou obstarávacou cenou.

RND4K Q1T1 (IOPS)

IOPS (Input/Output Operations Per Second) hodnoty ukazujú, aký počet náhodných operácií za sekundu dokáže SSD spracovať. Tento test je dôležitý pri posudzovaní výkonu disku pri bežných úkonoch, ako je práca s operačným systémom alebo spúšťanie aplikácií, ktoré často pracujú s malými súbormi a náhodnými prístupmi. Vyššia IOPS značí lepšiu reakčnú dobu a rýchlosť SSD pri vykonávaní náhodných úkonov.

CrystalDiskMark

HDD, SATA, NVMe

Tá istá úloha v IOPS je skôr pre zaujímavosť. Výrobcovia ich radi uvádzajú, pretože desiatky tisíc vyzerajú lepšie ako desiatky. Ďalší komentár snáď nie je potrebný.

RND4K Q1T1 (µs)

Prístupová doba medzi začatím požiadavky na čítanie alebo zápis a dokončením tejto požiadavky je jeden z najdôležitejších parametrov pri porovnávaní viacerých SSD diskov. Nižšia latencia znamená rýchlejšiu odozvu disku, čo je žiaduca vlastnosť, ktorá zlepšuje celkový výkon a pocit z responzivity práce s počítačom.

CrystalDiskMark

HDD, SATA, NVMe

Zásadným údajom pri práci s malými súbormi na prvých frontoch je prístupová doba. Budem sa nie naposledy opakovať, ale HDD nemá v dnešnom PC čo robiť. SATA SSD je minimum, NVMe PCIe 4.0 optimum a PCIe 5.0 je z tohto pohľadu zatiaľ škoda peňazí.

Anvil SSD: čítanie a zápis malých 4K súborov

Anvil SSD je trochu staršia benchmarkovacia utilitka, ale zároveň stále veľmi používaná, za ktorú zatiaľ nie je adekvátna náhrada. V benchmarku testujeme opäť iba tie úlohy, na ktorých záleží najviac, teda prácu s malými 4 kB súbormi na QD1, QD4 a QD16.

4K QD1

Preverujeme schopnosti testovaných SSD diskov v náhodnom čítaní a zápise dát s veľkosťou 4 KiB s hĺbkou frontu 1 (QD1). Benchmark simuluje bežné používateľské prostredie, v ktorom SSD spracováva jednotlivé požiadavky na čítanie a zápis malých súborov s minimálnou záťažou a bez paralelného spracovania. Výsledky 4K QD1 testu sú dôležité pre hodnotenie výkonu SSD disku v každodennom použití, pretože mnoho operačných systémov a aplikácií často pristupuje k malým súborom. Vyšší výkon v tomto teste obvykle znamená rýchlejšiu reakciu a plynulejší chod systému.

Anvil

HDD, SATA, NVMe

Opäť sa pozeráme na najťažšie testy – teda na prácu s malými súbormi. Opäť platí – ideálna voľba a upgrade z čohokoľvek nižšieho je NVMe PCIe 4.0 SSD disk. Na PCIe 5.0 NVMe disky je ako z výkonnostného, tak z finančného hľadiska ešte stále čas.

4K QD4

V tomto teste meriame náhodné čítanie a zápis dát s veľkosťou 4 KiB s hĺbkou frontu 4. Testujeme teda bežnejšie využitie SSD disku, keď spracováva štyri paralelné požiadavky. Výsledky tohto testu sú dôležité pre hodnotenie výkonu SSD pri vyššej záťaži a paralelnom spracovaní úloh. Vyšší výkon znamená lepšiu schopnosť SSD zvládať náročnejšie situácie a udržať plynulý chod systému.

Anvil

HDD, SATA, NVMe

Pri práci so 4 KiB súbormi na štyroch frontoch majú disky väčšiu šancu sa ukázať, avšak ani tu sa nijako zásadný posun medzi PCIe 4.0 a PCIe 5.0 nekoná, avšak cenový rozdiel je zásadný. Dúfajme, že časom dôjde aspoň na navýšenie rozdielu v rámci pár desiatok percent.

4K QD16

A vo finále testujeme náhodné čítanie a zápis 4 KiB blokov dát s hĺbkou frontu 16. Test ukazuje, ako dobre SSD zvláda viac paralelných požiadaviek a vypovedá o výkone v intenzívnych, multitaskingových situáciách. Vyššie hodnoty značia lepší výkon SSD pri spracovaní veľkého množstva súčasných úloh.

Anvil

HDD, SATA, NVMe

A ani pri práci na šestnástich frontoch k žiadnemu navýšeniu rozdielov nedošlo. Tu asi už nie je viac čo riešiť. Ak máte HDD, nie je na čo čakať a upgradujte minimálne na SATA, lepšie však na NVMe PCIe 4.0 SSD. Nemáte tušenie, o čo prichádzate.

HD-TUNE: práca s veľkými súbormi 200 GB

Testy zápisu objemných, 200 GB súborov sú jedny z najdôležitejších testov vôbec. Vypovedajú totiž o priemernej rýchlosti po tom, čo SSD diskom dôjde cache. Ak pracujete s väčším množstvom objemných dát, mali by pre vás tieto výsledky byť rozhodujúcim kritériom pri výbere.

HD-Tune File Benchmark

HDD, SATA, NVMe

Práca s veľkými 200 GB súbormi dokáže odhaliť problém s cache. Jediného prepadu pri zápise sa dočkal PCIe 3.0 SSD disk. Ako môžete sami vidieť klasickým SSD diskom už naozaj dochádza na svižnú prácu dych. Optimálnou voľbou sú PCIe 4.0 NVMe disky. PCIe 5.0 disky ponúkajú v týchto úlohách taktiež značný nárast výkonu, avšak cenový rozdiel je zatiaľ veľmi veľký, aby sa dal upgrade jednoznačne opodstatniť.

HDD vs. SDD (POROVNANIE)

Seagate BarraCuda 2 TB

Pevný disk Seagate BarraCuda 2 TB. Pevné disky radu Barracuda ponúkajú rad výhod pre ôpoužívateľov stolových počítačov i notebookov. Vďaka svojej rýchlosti 7 200 RPM je tento model perfektnou voľbou pre univerzálne použitie.

Viac
60,90 €
Seagate BarraCuda 4 TB

Pevné disky radu Barracuda ponúkajú vysokú kapacitu pre stolné aj mobilné počítače. Vďaka svojej rýchlosti, skvelému výkonu a vysokej kapacite...

Viac
95,90 €
Seagate Barracuda 6 TB

Pevné disky BarraCuda ponúkajú vysoké kapacity pre stolné aj mobilné počítače. Vďaka rýchlosti, skvelému výkonu a vysokej kapacite je disk perfektnou voľbou.

Viac
141,90 €
Seagate BarraCuda 8 TB

Pevný disk Seagate BarraCuda 8 TB ponúka vysokú kapacitu pre stolné aj mobilné počítače. Je vybavený rozhraním SATA III, ktoré ponúka maximálnu priepustnosť až 600 MB/s. Vynikajúci výkon podporuje technológia Multi-Tier cache s kapacitou 256 MB.

Viac
144,90 €

Záver alebo po čom teda siahnuť?

Výber disku podľa rozhrania záleží od toho, z čoho budete upgradovať, aký máte okolitý hardvér a aké máte plány. Ak máte ešte HDD, nie je vôbec čo riešiť. K počítaču staršiemu viac ako sedem rokov si kúpte aspoň SATA SSD, ako je Samsung 870 EVO.

Prvé základné dosky s podporou PCIe 3.0 NVMe SSD diskov sa dostali na trh niekedy v roku 2017. Za Intel išlo o základné dosky s čipsetom radu 200 – 400 pre procesory Core 6. až 9. generácie a za AMD o modely s čipsetom 300 – 500 k Rýzenom radu 1000 až 5000. K týmto doskám sa poobzerajte po SSD disku, ako je Samsung 970 EVO PLUS.

Prvé dosky s podporou PCIe 4.0 sa dostali na trh v roku 2019. K základným doskám s čipsetom 500 od AMD k Ryzenom 5000 a 400 a 500 od Intelu k procesorom 9. až 11. generácie sa obzerajte po SSD disku typu Samsung 990 PRO.

Ak chcete potom to najrýchlejšie, teda PCIe 5.0 SSD, budete potrebovať základné dosky z konca roka 2022 a novšie. Teda s čipsetovým radom 600 od AMD pre Ryzeny 7000 a 600 a 700 od Intelu pre Core 12. až 14. generácie. Kompatibilita je samozrejme spätná, a môžete tak do dosiek s podporou PCIe 5.0 zaobstarať aj PCIe 4.0 SSD disk a v tejto chvíli ušetriť zhruba polovicu obstarávacej ceny PCIe 5.0 disku.

i Mohlo by vás zaujímať

Na záver snáď zostáva len triezvy pohľad čo sa výberu týka. Zlatou strednou cestou je dnes PCIe 4.0 NVMe SSD disk. PCIe 5.0 diskom bude ešte nejaký čas trvať, než sa upokoja ohľadom obstarávacej ceny a vystrčia PCIe 4.0 disky z cenovo atraktívnej zóny. Aj čo sa týka výkonu, nejde v tých najdôležitejších úlohách o žiadny zázrak, avšak nájdu sa úlohy, predovšetkým hry a výhľadovo tie s podporou DirectStorage, vďaka ktorým môže byť kúpa disku s najnovším rozhraním atraktívna. 

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.


4,7 1322×
Seagate BarraCuda 2 TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 220 MB/s, cache 256 MB, 7200 ot./min
60,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: FP957k1b1
4,9 939×
Samsung 870 EVO 2 TB
SSD disk 2.5", SATA III, TLC (Triple-Level Cell), životnosť 1200TBW
189,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS013g6
5,0 53×
Samsung 990 PRO 2 TB Heatsink
SSD disk M.2 (PCIe 4.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 1200TBW
213,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS990ph4
5,0
Crucial T700 2 TB
SSD disk M.2 (PCIe 5.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 1200TBW
312,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CR02t700a4
4,7 1322×
Seagate BarraCuda 4 TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 190 MB/s, cache 256 MB, 5400 ot./min
Super cena
95,90 € Ušetríte 1,39 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: FP957k1d2
4,7 1322×
Seagate BarraCuda 8 TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 190 MB/s, cache 256 MB, 5400 ot./min
Super cena
144,90 € Ušetríte 5,06 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: FP957k1f
4,7 1322×
Seagate Barracuda 6 TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 185 MB/s, cache 256 MB, 5400 ot./min
Cenová bomba
141,90 € Ušetríte 16,10 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: FP957k1e
4,9 640×
Samsung 970 EVO PLUS 1000 GB
SSD disk M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 600TBW
Super cena
96,90 € Ušetríte 7,14 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS011p3
5,0 53×
Samsung 990 PRO 4TB Heatsink
SSD disk – M.2 (PCIe 4.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), rýchlosť čítania 7450MB/s, rýchlosť zápisu 6900MB/s, životnosť 2400TBW
354,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS990ph5
5,0 53×
Samsung 990 PRO 1 TB Heatsink
SSD disk M.2 (PCIe 4.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 600TBW
129,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS990ph3
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií